Goniec (potocznie laufer, ang. Bishop) – jedna z figur lekkich w szachach. W momencie rozpoczęcia partii każdy z graczy posiada dwa gońce, ustawione:

  • u Białych na polach C1 oraz F1,
  • u Czarnych na polach C8 oraz F8;


Każdy z Gońców porusza się po polach innego koloru – często określa się je jako białopolowe lub czarnopolowe lub też królewskie (Goniec ustawiony obok Króla) i hetmańskie (zaczynają grę z pola obok Hetmana).

 

Ruch gońca w szachach

Gońce poruszają się po przekątnych pól o dowolną ich ilość. Nie mogą przy tym przeskakiwać innych bierek.

ruch goniec szachy

Gońce często są ustawiane na przekątnych szachownicy, wykorzystując tzw. manewr fianchetto. Goniec staje wówczas na jednym z pól B2 lub G2 (Białe), ewentualnie B7 lub G7(Czarne) po wcześniejszym zwolnieniu danego pola przez Piona, który je zajmował.

fianchetto szachy

Podwójne fianchetto występuje wtedy, gdy oba gońce zajmą pozycje na B2 i G2 lub B7 i G7.

Wskazówka: Gońce sprawdzają się w pozycjach otwartych, gdzie na szachownicy jest wiele wolnego miejsca. Mogą wtedy swobodnie przeskakiwać między krańcami planszy i kontrolować jej kluczowe obszary.

Gońce często wykorzystywane są w przypadku Podwójnego uderzenia, gdy atakują jednocześnie więcej niż jedną figurę. Za ich pomocą możliwe jest także Związanie, gdy zaatakowana bierka nie ma możliwości ucieczki, gdyż odsłoniłaby Króla lub inną istotną figurę.  Szpila następuje natomiast w sytuacji, gdy Goniec atakuje figurę, związując ją tym samym z inną, słabszą bierką.