Gra w szachy może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz siadają przy szachownicy. Z odrobiną uporu jednak każdy jest w stanie nauczyć się podstawowych zasad, które rządzą na 64 polach. Z tym poradnikiem nauczysz się nie tylko jak poruszać poszczególnymi figurami, ale też dowiesz się, czym jest szach mat, roszada, czy bicie w przelocie.

Krok 1 – jak ustawić figury w szachach?

Szachowa deska, nazywana szachownicą, składa się z 64 pól o dwóch kolorach. Przyjęło się, że są to czarne pola oraz białe, jednak kolorystyka może różnić się w zależności od modelu planszy.

szachownica

Szczegółowy poradnik o tym, jak ustawić figury na szachownicy znajdziesz w innym tekście. Tutaj prezentują już efekt końcowy – wszystkie bierki zajmują już swoje pozycje, a partia jest gotowa do rozpoczęcia. Zwróć uwagę, że obie strony ustawione są symetrycznie. Kiedy nauczysz się, jak rozmieścić białe figury, nie będziesz miał już problemu z ułożeniem tych po drugiej stronie deski.

Krok 2 – jak poruszają się figury w szachach?

W szachach wyróżniamy 6 różnych figur. Dla ułatwienia przyjmuje się, że każda z nich warta jest określoną ilość punktów, które zgarnia gracz po zbiciu danej figury:

O każdej z tych figur przygotowałem osobny tekst, który opisuje szczegółowo zasady gry . Wystarczy, że klikniesz w nazwę dowolnej figury z powyższej listy.

Oto jak poruszają się figury w szachach:

Wszystkie z powyższych figur poruszają się zgodnie ze strzałkami wskazanymi na obrazkach. Biją również w ten sam sposób, stając na polu, na którym wcześniej stała zbita bierka.

Wyjątkiem jest tutaj Pion, który porusza się w inny sposób niż bije.

ruch pionem szachy
Gif przedstawia ruch pionem w szachach. Pierwsze posunięcie danym pionem może być wykonane o dwa pola – każde kolejne tylko o jedno pole do przodu.
bicie pion szachy
Bicie pionkiem. Pion bije na skos, w lewą lub prawą stronę. Nie może bić, ani poruszać się do tyłu.

Krok 3 – ruchy specjalne

W szachach są trzy specjalne zasady, które dodają smaczku tej grze 😉

Pierwszym z nich jest Roszada:

roszada szachy

O tym, jak dokładnie i kiedy możesz zrobić roszadę, pisałem tutaj: https://lubimyszachy.pl/encyklopedia/roszada/

Drugi ruch specjalny to tzw. Bicie w przelocie.

Trzeci ruch specjalny to promocja piona, w czasie której możesz wymienić swojego pionka na inną figurę!

Krok 4 – jak wygrać partię szachów?

Partia szachów kończy się, gdy jeden z graczy zamatuje przeciwnika. Ciężko jest w jasny sposób opisać, czym dokładnie jest mat, dlatego przygotowałem na tę okazję specjalny poradnik w formie video, który opisuje zasady matowania i szachowania:

Mam nadzieję, że z powyższym poradnikiem uda Ci się rozegrać swoją pierwszą partię szachów. Jeśli szukasz kolejnych wskazówek, przeczytaj inne artykuły na naszej stronie:

W szachy online możesz zagrać na popularnych platformach:

Powodzenia! 😉